Zagadnienia podstawowe i systemy zarządzania
Zakres tematyczny Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania (SZP) obejmuje zagadnienia związane z krajową, międzynarodową i europejską normalizacją zagadnień podstawowych i systemów zarządzania oraz innych zagadnień o charakterze ogólnym.
Tematyka prac normalizacyjnych w dziedzinie zagadnień podstawowych to przede wszystkim: zasady i metody działalności terminologicznej, ogólne zagadnienia metrologiczne, wielkości i jednostki miar, zastosowania metod statystycznych, zagadnienia niezawodności, symbole i znaki graficzne, informacja i dokumentacja.
W zakresie systemów zarządzania normalizacja koncentruje się głównie na zarządzaniu jakością (normalizacja w dziedzinie systemów zarządzania jakością i technik wspomagających), zarządzaniu środowiskowym (normalizacja systemów zarządzania środowiskowego i narzędzi wspierających zrównoważony rozwój) i zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy. Prace normalizacyjne w dziedzinie zarządzania dotyczą również, między innymi, systemu zarządzania przeciwdziałaniem zagrożeniom korupcyjnym, systemu zarządzania zgodnością, zarządzania innowacjami, zarządzania ryzykiem, zarządzania projektami.
Ważnym obszarem działalności są zagadnienia związane z oceną zgodności wyrobów, procesów, usług i systemów zarządzania. Prace normalizacyjne w tym zakresie dotyczą opracowywania ogólnych dokumentów normalizacyjnych dotyczących badania i certyfikacji wyrobów, procesów i usług oraz oceny systemów zarządzania, laboratoriów badawczych, jednostek inspekcyjnych, jednostek certyfikujących i akredytujących.
Dużą grupę tematów stanowią zagadnienia ogólne bezpieczeństwa maszyn i urządzeń technicznych oraz ergonomii, dla których opracowano znaczną liczbę norm zharmonizowanych związanych z Dyrektywą 2006/42/WE Maszyny.
W zakresie tematycznym SZP znajdują się również badania nieniszczące, optyka i przyrządy optyczne, dla których znaczna liczba norm dotyczących optyki oftalmicznej jest zharmonizowanych (Rozporządzenie 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych), zagadnienia pomiarów przemysłowych wielkości nieelektrycznych – normy zharmonizowane związane z Dyrektywą 2014/32/UE Przyrządy pomiarowe, społeczna odpowiedzialność, konserwacja dóbr kultury, geodezja oraz model referencyjny doskonalenia kompetencji kluczowych w szkolnictwie podstawowym.
Prace normalizacyjne w SZP są prowadzone we współpracy z Komitetami Technicznymi (KT) oraz Komitetem Zadaniowymi (KZ), w skład których wchodzą specjaliści delegowani przez różne środowiska zainteresowane określonym zakresem tematycznym. Członkiem KT lub KZ może zostać każdy podmiot kompetentny i zainteresowany normalizacją w danym obszarze tematycznym, zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski.
Komitety Techniczne prowadzą prace normalizacyjne na poziomie krajowym, regionalnym w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (CENELEC) oraz międzynarodowym w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) oraz Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC).
Tematyka SZP objęta działaniem Komitetów Technicznych i Zadaniowych:
Zagadnienia podstawowe
- Niezawodność (KT 9)
- Zastosowanie metod statystycznych (KT 10)
- Rysunek techniczny i dokumentacja techniczna (KT 204)
- Informacja i dokumentacja (KT 242)
- Symbole i znaki graficzne (KT 243)
- Terminologia, inne zasoby językowe i zarządzanie treścią (KT 256)
- Metrologia ogólna (KT 257)
- Materiały Odniesienia (KT 322)
Systemy zarządzania
- Systemy zarządzania (KT 6)
- Zarządzanie środowiskowe (KT 270)
- Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy (KT 276)
- Zarządzanie w Organizacjach Ochrony Zdrowia (KT 324)
Inne zagadnienia o charakterze ogólnym
- Badania nieniszczące (KT 7)
- Optyka i przyrządy optyczne (KT 49)
- Pomiary przemysłowych wielkości nieelektrycznych (KT 51)
- Bezpieczeństwo maszyn i urządzeń technicznych oraz ergonomia – zagadnienia ogólne (KT 158)
- Geodezja (KT 298)
- Społeczna odpowiedzialność (KT 305)
- Konserwacji Dóbr Kultury (KT 311)
Część tematyki SZP, dla której nie ma KT i KZ, znajduje się pod nadzorem Rady Sektorowej Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania (RS SZP). W zakresie RS SZP znajduje się tematyka związana z działalnością następujących międzynarodowych Komitetów Technicznych (TC):
- ISO/PC 286 Collaborative business relationship management – Framework
- ISO/TC 130 Graphic technology
- ISO/TC 154 Processes, data elements and documents in commerce, industry and administration
- ISO/TC 171 Document management applications
- ISO/TC 225 Market, opinion and social research
Sektor Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą zarówno w ramach istniejących już KT, jak i w dziedzinach, dla których nie powołano jeszcze właściwego tematycznie Komitetu Technicznego.
Dane dotyczące zakresów tematycznych poszczególnych KT i KZ, ich współpracy krajowej, regionalnej i międzynarodowej, osób funkcyjnych, umiejscowienia sekretariatów, podano w Kartach informacyjnych dostępnych po otwarciu hiperłącza do poszczególnych KT/KZ.
Kontakt z Sektorem Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania:
ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel. 22 55 67 574
e-mail: wpnszp@pkn.pl