Dostęp do informacji publicznej
Każdy ma prawo do uzyskania informacji o działalności Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN) w zakresie przewidzianym w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 902).
Informacje publiczne, które nie zostały umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej PKN oraz w centralnym repozytorium informacji publicznej – danepubliczne.gov.pl, są udostępniane na wniosek, który można przesłać:
- pocztą elektroniczną na adres: informacja.publiczna@pkn.pl
- za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP)
Polski Komitet Normalizacyjny
Ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
Udostępnienie informacji na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli rozpatrzenie wniosku w tym terminie nie jest możliwe, Wnioskodawca zostanie powiadomiony o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.
Udostępnienie informacji publicznej jest bezpłatne. W przypadku, jeśli udostępnienie informacji publicznej spowoduje dodatkowe koszty związane z przygotowaniem informacji, zgodnie ze sposobem wskazanym we wniosku, Polski Komitet Normalizacyjny może pobrać opłatę od wnioskodawcy w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
Środki odwoławcze: Od decyzji Prezesa PKN o odmowie udostępnienia informacji publicznej oraz umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji, Wnioskodawca może złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez Prezesa PKN, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia ww. wniosku Wnioskodawca może zrzec się prawa do wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wówczas decyzja staje się ostateczna i prawomocna (tzn. podlega natychmiastowemu wykonaniu) i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Alternatywnie, Wnioskodawca może skierować do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Prezesa PKN, skargę na decyzję w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, bez skorzystania z prawa skierowania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.