Internet Rzeczy
W tym numerze zachęcamy do lektury dwóch artykułów odnoszących się do świata, w którym wkrótce przyjdzie nam żyć i na który przemożny wpływ będzie miał Internet Rzeczy. Kiedy myślimy o podłączeniu do Internetu to większość z nas wyobraża sobie komputery, tablety i smartfony. Tymczasem Internet Rzeczy oznacza, że prawie wszystko może być podłączone, równocześnie komunikując się między sobą. Innymi słowy świat fizyczny staje się w ten sposób wielkim systemem informacyjnym. Internet Rzeczy jest więc w rzeczywistości internetem danych.
Z artykułu „Czy jesteśmy bezpieczni w Internecie Rzeczy?” dowiedzą się Państwo, jakie zagrożenia niesie ze sobą IoT. Kierunek, w jakim zmierzamy to świat, w którym dosłownie wszystko, co można sobie wyobrazić zostanie podłączone do internetu. Stwarza to wiele możliwości zarówno dla firm, jak i konsumentów, ale niesie także zagrożenia i wyzwania takie jak ochrona prywatności i bezpieczeństwo.
Jak można zmniejszyć niebezpieczeństwo? Czy normalizacja może być w tym pomocna? Okazuje się, że Normy Międzynarodowe są niezbędne w tworzeniu globalnego rynku bezpiecznych, energooszczędnych i interoperacyjnych systemów i urządzeń działających w ramach IoT. Istnieje już także współpraca między trzema międzynarodowymi organizacjami normalizacyjnymi i jest to niezwykle istotne, jeśli chcemy przyspieszyć pomyślne wdrażanie IoT.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami oraz informacjami z bieżącego numeru Wiadomości PKN 11/2016.