Zawartość

Październikowe Wiadomości PKN

2023-10-18
Październikowe Wiadomości PKN

Sztuczna inteligencja (AI) ma coraz większy wpływ na nasze życie. AI może ulepszyć opiekę zdrowotną; dzięki niej samochody i inne systemy transportu będą bezpieczniejsze, a produkty i usługi bardziej dostosowane do użytkownika i trwalsze. AI ułatwi też dostęp do informacji, edukacji i szkoleń.
 
Ale AI niesie za sobą nie tylko szanse, lecz także zagrożenia. A wszystko zależy od tego,  jakie dane wykorzysta się przy tworzeniu algorytmu AI i jak się go zaprojektuje. Już teraz wiemy, że prawo do prywatności i ochrona naszych danych są narażone – algorytmy AI mogą być na przykład użyte do śledzenia i profilowania osób w Internecie. Sztuczną inteligencję obwiniano już o tworzenie tzw. „baniek informacyjnych”. Na podstawie preferencji danej osoby wyświetla tylko treści, które mogą się jej spodobać. A co z nagraniami czy filmami tworzonymi za pomocą techniki deepfake?

Więcej o korzyściach, zagrożeniach i przepisach dotyczących AI można przeczytać w najnowszych „Wiadomościach PKN 10/2023”.