Zawartość

Wrześniowe Wiadomości PKN

2023-09-20
Wrześniowe Wiadomości PKN

Pandemia Covid-19 wymusiła transformację cyfrową wielu branż, tym samym zmieniając ich sposób działania. Rozwinęła się branża e-commerce, zmieniły się zwyczaje konsumentów, a przemysł zautomatyzował swoje procesy. Istotne zmiany nastąpiły w branży medycznej, w której znacznie wzrosło wykorzystanie droidów.

Roboty już od pewnego czasu „pomagają” przy skomplikowanych operacjach – najpopularniejszy i najbardziej zaawansowany robot chirurgiczny to system daVinci, który pozwala na przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych zabiegów. Ale w pandemii zaczęto wykorzystywać roboty również do prac sprzątających. Wraz z rozwojem robotyki i sztucznej inteligencji mogą przejąć także część prostszych zadań diagnostycznych, np. wykonywać pomiary temperatury ciała, saturacji, a w przyszłości nawet pobierać krew do badań laboratoryjnych.

Według przewidywań ONZ do 2025 r. 11% światowej populacji (21% w przypadku Europy) będą stanowiły osoby powyżej 65 roku życia. Z kolei zdaniem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej liczba osób cierpiących np. na cukrzycę ma do 2030 r. wzrosnąć do 578 mln i do 700 mln do roku 2045. Zdaniem ekspertów Deloitte w najbliższych latach branża medyczna koncentrować się więc będzie na takich trendach jak: starzenie się społeczeństw, wzrost wydatków budżetowych na służbę zdrowia, popularność aplikacji zdrowotnych i fitnessowych, wykorzystanie telemedycyny i wirtualnej diagnostyki.

Roboty zostaną z nami na stałe i wbrew obiegowej opinii – nie zastąpią nas. Pomagają przy trudnych i męczących pracach, do których wykonywania ludzie coraz mniej chętnie podchodzą, a także przy precyzyjnych zabiegach chirurgicznych wymagających wizualizacji wspomaganych komputerowo.

 

Więcej można przeczytać w bieżącym numerze „Wiadomości PKN 9/2023”.