Zawartość

Inteligentne sieci i liczniki

2022-01-27
Inteligentne sieci i liczniki

Liczniki elektryczne odgrywają kluczową rolę w błyskawicznie rozwijających się i coraz inteligentniejszych sieciach elektrycznych. Mogą zwiększyć odporność sieci elektrycznej dzięki kontroli i zarządzaniu poziomami energii. Przetwarzają coraz większe ilości danych, które dodatkowo muszą być zabezpieczone przed cyberatakami.

Jak ważne są inteligentne liczniki?

W krajach rozwiniętych inteligentny licznik wyewoluował od prostego urządzania bilingowego aż do integralnej części całej sieci energetycznej, która nadzoruje poziomy energii i pomaga w zarządzaniu obciążeniem sieci. Prowadzenie zaawansowanych systemów kontroli obciążenia to podstawa tworzenia odpornych sieci, zdolnych do obsługi zarówno wysokich wkładów ze strony lokalnej produkcji odnawialnej, jak i bardzo dynamicznych obciążeń, takich jak przy ładowaniu samochodów elektrycznych.

Niedługo osiągnie to kolejny poziom, kiedy zwiększający się zasób zmagazynowanej energii umożliwi import prądu do sieci do celów komercyjnych, a także jej wsparcie, jeśli pojawi się taka potrzeba z powodu deficytu energii.

Inteligentne liczniki a cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to podstawowy obszar, w którym wdraża się inteligentne liczniki, ponieważ stanowią one część krytycznej infrastruktury sieci elektrycznej. Seria norm IEC 62056 określa zabezpieczenia warstwy aplikacji na podstawie najlepszych w swojej klasie rozwiązań. Już samo spojrzenie na to, jak w  normach rozwinęły się rozdziały dotyczące cyberbezpieczeństwa, dowodzi ważności tego tematu.

Czytaj więcej w „Wiadomościach PKN 1/2022”