Interoperacyjność ładowania dla urządzeń elektroniki użytkowej
Po udanym wprowadzeniu wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania telefonów komórkowych (opartego na technologiach USB) w 2011 roku, w roku 2016 IEC opublikowała wspólne rozwiązanie w zakresie interoperacyjności ładowania, które wykroczyło poza smartfony i obejmowało inne urządzenia elektroniczne takie jak tablety i niektóre laptopy. Rozwiązanie to staje się coraz szerzej dostępne na światowych rynkach i realizuje cele polityki w zakresie ograniczenia elektroodpadów i zwiększenia wygody użytkowników.
IEC wydała aktualizację wspólnego rozwiązania w zakresie interoperacyjności ładowania (IEC 63002, oparta na najnowszych technologiach UBS), która wspiera coraz szersze zastosowanie w coraz większej liczbie urządzeń elektronicznych. Dzięki temu ładowarki różnych urządzeń, w których zastosowano to rozwiązanie, będą mogły być wykorzystywane z dowolnym urządzeniem elektronicznym, w którym również to rozwiązanie zostało zastosowane. Technologia ta jest kompatybilna z wcześniejszymi i późniejszymi rozwiązaniami, jest też bezpieczna i wspiera przyszłe innowacje, zapewniając zmniejszenie ilości elektroodpadów i długoterminową wygodę użytkownika.
Zbyt dużo elektroodpadów i brak udogodnień
Według badania przeprowadzonego w grudniu 2019 roku dla Komisji Europejskiej przez Instytut im. Fraunhofera, dawniej konsumenci mieli trudności z wybraniem odpowiedniej ładowarki do różnych urządzeń elektronicznych. Co więcej, każde urządzenie miało swoją ładowarkę i w momencie gdy urządzenie wychodziło z użytku – ładowarka do niego stawała się nieużyteczna. Dzięki rozwojowi technologii ładowania przez USB te problemy są znacznie mniejsze. Dzięki ładowarkom dla wielu różnych urządzeń elektronicznych można prognozować dalsze zmniejszenie się ilości elektroodpadów.
Poprzednia i przyszła kompatybilność
Norma IEC 63002 jest w pełni kompatybilna z normą IEC 62684. Rozszerza ona korzyści płynące ze wspólnej interoperacyjności ładowania tabletów, notebooków oraz szerokiej gamy urządzeń do mocy 100 W i większej. Zapewnia między innymi interoperacyjność i wytyczne techniczne oraz specyfikacje dotyczące kabli, złączy, adapterów, a także protokołów dostarczania danych i zasilania. IEC 63002 określa również minimalne wymagania bazowe dla zasilaczy zewnętrznych (EPS) w zakresie interoperacyjności, ochrony sprzętu i niezawodności, uznając jednocześnie autorytet istniejących programów zgodności z przepisami.
Wspólne rozwiązanie w zakresie interoperacyjności ładowania umożliwia konsumentom używanie/ponowne używanie ich ładowarek zamiennie z tabletami, laptopami, ekranami, telefonami, e-czytnikami, aparatami i pozostałą drobną elektroniką, kończąc tym samym erę szuflad wypełnionych starymi, niekompatybilnymi ładowarkami.
Nie trzeba już pozbywać się urządzenia z powodu uszkodzenia, wycofania z produkcji lub zagubienia zasilacza zewnętrznego. Konsumenci mogą dłużej korzystać ze swoich urządzeń, ponieważ zasilacze zewnętrzne oparte na wspólnym rozwiązaniu ładowania są kompatybilne wstecz i w przód z różnymi generacjami technologii USB.
Całość artykułu do przeczytania w „Wiadomościach PKN 11/2021”.