Zawartość

Budowanie świata przyjaznego seniorom

2020-06-09
Budowanie świata przyjaznego seniorom

Od robotów po urządzenia do noszenia - przełomowe odkrycia technologiczne pomagają osobom starszym lepiej radzić sobie z wieloma niedogodnościami związanymi z podeszłym wiekiem. Dzięki normom IEC te nowe urządzenia działają bezpiecznie i spełniają wymagania osób starszych.

Technologia medyczna pomaga seniorom zachować niezależność

Przełom w technologii pomaga nam żyć dłużej i cieszyć się lepszym życiem. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do roku 2020 liczba osób w wieku 60. i więcej lat będzie wyższa niż liczba dzieci wieku od lat 5. Rządy muszą dostosować się do tego trendu i opracować nowe strategie oraz projekty finansowe i infrastrukturalne. Wiele z nich zachęca osoby starsze do jak najdłuższego samodzielnego życia. Życie w domu jest tańsze niż przebywanie w specjalistycznym ośrodku, a także jest postrzegane jako sposób promowania lepszej jakości życia osób starszych z pomocą nowych technologii.

Nastawienie na 3D

Medyczne obrazowanie i skanowanie coraz częściej polega na medycznej wizualizacji 3D. Ta technologia zapewnia dużo lepszy obraz guzów nowotworowych. Dolegliwości często nękające seniorów będzie można wykryć i wyleczyć dużo wcześniej niż dawniej. Sztuczna inteligencja  (AI) połączona z obrazowaniem może zapewniać coraz dokładniejsze diagnozy. Dzięki temu częściej będzie można uniknąć długiej i kosztownej hospitalizacji.

Osoby starsze mogą coraz częściej konsultować się ze specjalistami w domu dzięki telemedycynie. Zamiast spędzać wiele godzin w szpitalu czy przychodni lekarskiej w oczekiwaniu na lekarza,  mogą skontaktować się ze specjalistą za pomocą połączenia wideo za pośrednictwem robota do opieki. Jedna z firm w chińskiej prowincji Szantung uruchomiła usługę dla osób starszych opartą na różnych technologiach. Obejmuje ona asystenta aktywowanego głosowo, zestaw telewizyjny wyposażony w kamerkę internetową, dekoder podłączony do Internetu, a nawet robota towarzyszącego.

Medyczne „łatki”

Technologia noszona także poprawia życie seniorów. Medyczne naklejki zapewniają opcję ambulatoryjną, umożliwiając starszym pacjentom pozostanie w domu. Niektóre urządzenia monitorujące mogą wykrywać upadki i uruchamiać alarmy, powiadamiając personel medyczny. Pracę serca można również ocenić z daleka. Trend polega na tym, że monitorowane łatki są coraz mniejsze i mniej uciążliwe w noszeniu. Naukowcy opracowują podobne do skóry elastyczne urządzenia wyposażone w czujniki, zasilane ciepłem lub ruchem ciała, co eliminuje potrzebę wykorzystywania uciążliwych i energochłonnych akumulatorów.

Roboty podają pomocną dłoń

Mimo że umożliwienie seniorom pozostania w domach jest opcją preferowaną przez władze i specjalistów ds. zdrowia na całym świecie, jedną z jej wad jest ryzyko samotności. Więzi rodzinne są coraz luźniejsze i coraz więcej osób starszych nie ma już krewnych, na których może polegać. W Japonii już teraz roboty są wykorzystywane do wypełnienia tej pustki, pomagając jednocześnie osobom starszym w wykonywaniu prostych prac domowych. Urządzenie do opieki nad osobami starszymi Dinsow, wyprodukowane przez japońską firmę zajmującą się robotyką, działa jak osobisty asystent - przypomina o przyjmowaniu tabletek, monitoruje stan zdrowia i automatycznie odbiera połączenia przychodzące od rodziny i lekarzy.

Cały ten postęp ma szansę przekonać nawet największych przeciwników, że elektrotechnika może być bardzo pomocna. Normy Międzynarodowe IEC sprawią, że wszystko zadziała zgodnie ze specyfikacjami najwyższej jakości i bezpieczeństwa.

 

Czytaj całość w „Wiadomościach PKN 5/2020”