Bezpieczeństwo zabawek
Corocznie odnotowuje się tysiące wypadków związanych z zabawkami, w wyniku których dzieci doznają urazów, a niekiedy tracą życie. Mimo szerokiego nadzoru nad rynkiem wyrobów dla dzieci ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) i Inspekcji Handlowej, na rynek trafiają zabawki (nawet 35% z przebadanych wyrobów), które mogą być po prostu niebezpieczne. Dotyczy to zarówno zabawek posiadających wymagane przepisami oznakowania, jak i sprzedawanych z naruszeniem przepisów lub poza oficjalną siecią handlową.
Najważniejszym aktem prawnym dot. bezpieczeństwa zabawek jest dyrektywa zabawkowa 2009/48/WE. Zawarto w niej m.in. zapisy, że:
- producent musi przeprowadzać ocenę bezpieczeństwa;
- importer ma obowiązek sprawdzić, czy producent przeprowadził we właściwy sposób kontrolę bezpieczeństwa;
- państwa członkowskie mogą nakładać kary w przypadkach, gdy wymagania bezpieczeństwa nie są stosowane.
Warto przypomnieć, że w zbiorze PN istnieją normy opracowywane na podstawie mandatu KE, których wykorzystanie w procesie produkcyjnym jest jednym ze sposobów osiągnięcia zgodności z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy. Należy do nich np. wieloczęściowa PN-EN 71 dot. bezpieczeństwa zabawek, w której to zagadnienie przedstawiono wieloaspektowo. Określono w niej m.in. wymagania i metody badań mechanicznych i fizycznych właściwości zabawek, podano rodzaje materiałów, których stosowanie jest zabronione; przedstawiono metody badań palności czy migracji toksycznych pierwiastków oraz uwzględniono wiele innych kwestii.
Normy podają przemyślane wskazówki postępowania podczas projektowania, produkcji i dystrybucji wyrobów konsumpcyjnych, także wyrobów dla dzieci, w tym zabawek. Są także przydatne do kontroli skuteczności działań zapobiegających niebezpieczeństwu, dokonywanej przez powołane do tego placówki kontrolne.
ZOBACZ TAKŻE
BEZPIECZNY PLAC ZABAW W 5 KROKACH
Szkolenie e-learningowe
Szkolenie wprowadza w przejrzysty sposób w 5 podstawowych kroków bezpiecznego placu zabaw. Dzięki szkoleniu będziesz wiedział jakie są wymagania przepisów prawa w zakresie bezpiecznego użytkowania placów zabaw i jakie Polskie Normy mają do nich zastosowanie.