Logistyka, transport i opakowania
Zakres tematyczny Sektora Logistyki, Transportu i Opakowań (SLT) obejmuje zagadnienia związane z krajową, międzynarodową i europejską normalizacją w zakresie transportu lądowego, powietrznego, i wodnego. Normalizacja związana z transportem lądowym dotyczy transportu torowego, czyli kolejnictwa i komunikacji miejskiej, oraz transportu drogowego. Obejmuje konstrukcje i badania taboru kolejowego, osprzętu sieci trakcyjnej, zabezpieczeń w ruchu kolejowym, transport ładunków, kontenery oraz zbiorniki do transportu materiałów niebezpiecznych. W zakresie transportu drogowego normalizacja dotyczy zagadnień związanych z pojazdami drogowymi i terenowymi (w tym samochody ciężarowe i osobowe, przyczepy, motocykle, motorowery i rowery) wraz z elementami wyposażenia tych pojazdów. Ważną dziedzinę w normalizacji transportu drogowego zajmuje teleinformatyka związana z elektronicznym sposobem pobierania opłat drogowych.
Sektor obejmuje również transport morski i śródlądowy, w tym konstrukcje statków, łącznie z wyposażeniem kadłubowym i pokładowym, urządzeniami pokładowymi, napędowymi, instalacją elektryczną itp.
Normalizacją w ramach sektora objęto również transport lotniczy i kosmonautykę wraz z urządzeniami i sprzętem do obsługi naziemnej statków powietrznych.
Tematyka Sektora dotyczy ważnych elementów transportu bliskiego zasięgu, czyli dźwigów (osobowych i towarowych), schodów ruchomych, dźwignic (żurawi, suwnic, dźwigników itp.) oraz wózków jezdniowych.
Osobną gałąź normalizacji w ramach Sektora stanowi logistyka i gospodarka magazynowa (np. palety, regały) oraz zagadnienia związane z kodami kreskowymi i techniką automatycznej identyfikacji oraz gromadzenia danych.
Prace normalizacyjne w SLT są prowadzone we współpracy z Komitetami Technicznymi (KT), w skład których wchodzą specjaliści delegowani przez różne środowiska zainteresowane określonym zakresem tematycznym. Członkiem KT może zostać każdy podmiot zainteresowany normalizacją w danym obszarze tematycznym, zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski.
Komitety Techniczne prowadzą prace normalizacyjne na poziomie krajowym, regionalnym w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (CENELEC) oraz międzynarodowym w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) oraz Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC).