Nanotechnologia i innowacje
Nanotechnologia - technologia na poziomie atomu – wkroczyła w nasze życie szerokim frontem. Występuje w projektowaniu, określaniu charakterystyk, produkcji i zastosowaniu struktur, urządzeń i systemów poprzez sterowanie w skali atomowej ich kształtem i rozmiarem. Przewiduje się, że nanotechnologie będą najważniejszym motorem wzrostu gospodarczego w XXI wieku. Z dużą pewnością można powiedzieć, że zastosowanie nanotechnologii wpłynie na wszystkie aspekty życia i umożliwi postęp w komunikacji, łączności, ochronie zdrowia, produkcji, materiałach i technologiach bazujących na wiedzy ale również wygeneruje wiele zagrożeń dla rozwoju ludzkości. Odpowiedzią na te zagrożenia jest między innymi przemyślana i odpowiedzialna działalność normalizacyjna.
Odzwierciedleniem rozwoju nanotechnologii było powołanie w Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) Komitetu Technicznego ISO/TC 229 ds. Nanotechnologii, Komitetu Technicznego IEC/TC 113 ds. Normalizacji nanotechnologii urządzeń i układów elektrycznych oraz elektronicznych w Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) oraz Komitetu Technicznego CEN/TC 352 ds. Nanotechnologii w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN). Komitety ISO/TC 229 i CEN/TC 352 ściśle ze sobą współpracują - zgodnie z Porozumieniem Wiedeńskim.
W kraju prace normalizacyjne w Sektorze Nanotechnologii i Innowacji (SNI) są prowadzone we współpracy z Komitetami Technicznymi (KT), w skład których wchodzą specjaliści delegowani przez różne środowiska zainteresowane określonym zakresem tematycznym. Członkiem KT może zostać każdy podmiot zainteresowany normalizacją w danym obszarze tematycznym, zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski.