Hutnictwo
Hutnictwo to jedna z najstarszych i najważniejszych gałęzi przemysłu, która obejmuje ogół procesów związanych z otrzymywaniem metali z rud oraz przeróbką metali na półwyroby i wyroby gotowe.
Prace normalizacyjne w Sektorze Hutnictwa (SHT) są prowadzone we współpracy z Komitetami Technicznymi (KT), w skład których wchodzą specjaliści delegowani przez różne środowiska zainteresowane określonym zakresem tematycznym. Członkiem KT może zostać każdy podmiot zainteresowany normalizacją w danym obszarze tematycznym, zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski.
SHT współpracuje z piętnastoma Komitetami Technicznymi (KT) działającymi przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
Komitety Techniczne prowadzą prace normalizacyjne na poziomie krajowym, regionalnym w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN i Europejskiego Komitetu ds. Normalizacji Żelaza i Stali (ECISS) oraz międzynarodowym w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).
Tematyka SHT objęta działaniem Komitetów Technicznych:
Hutnictwo żelaza i stali
- Terminologia, klasyfikacja i oznaczenie stali, surowce hutnicze (KT 127)
- Wyroby stalowe (KT 126), (KT 127), (KT 145), (KT 146), (KT 153)
Hutnictwo metali nieżelaznych
Odlewnictwo (KT 301)
Materiały ogniotrwałe (KT 28)
Metalurgia proszków (KT 33)
Obróbka cieplna metali (KT 262)
Analiza chemiczna rud i metali (KT 29)
Badania własności metali (KT 123)
Korozja i ochrona przed korozją materiałów metalowych (KT 106)
Spawalnictwo (KT 165)
Sektor Hutnictwa zaprasza wszystkich zainteresowanych pracami normalizacyjnymi do współpracy w ramach Komitetów Technicznych.
Dane dotyczące zakresów tematycznych poszczególnych KT, ich współpracy krajowej, regionalnej i międzynarodowej, osób funkcyjnych, umiejscowienia sekretariatów KT podano w Kartach informacyjnych dostępnych po otwarciu hiperłącza do poszczególnych KT.
Kontakt z Sektorem Hutnictwa:
ul. J. Lompy 14
40-040 Katowice
tel.: 32 250 07 90
e-mail: wpnsht@pkn.pl