Maszyny i inżynieria
Zakres tematyczny Sektora Maszyn i Inżynierii (SMC) obejmuje zagadnienia związane z krajową, międzynarodową i europejską normalizacją w zakresie projektowania, produkcji oraz eksploatacji maszyn, z uwzględnieniem bezpieczeństwa dla operatora oraz osób postronnych. Normy zharmonizowane zawierające wymagania dotyczące bezpieczeństwa maszyn są związane z Dyrektywą 2006/42/WE Bezpieczeństwo maszyn (MD).
Dyrektywa MD nie obejmuje zagadnień związanych z urządzeniami ciśnieniowymi i zagrożeniami spowodowanymi ciśnieniem. Te wymagania zawarte są w Dyrektywie 97/23/WE Urządzenia ciśnieniowe (PED) oraz Dyrektywie 2014/29/UE Proste zbiorniki ciśnieniowe (SPVD), z którymi związane są normy zharmonizowane dotyczące urządzeń ciśnieniowych.
W zakresie tematycznym SMC znajdują się również zagadnienia związane z gazownictwem, w tym jakość paliw gazowych, przesył i dystrybucja gazu ziemnego oraz urządzenia spalające paliwa gazowe. Urządzenia te powinny być zaprojektowane, zbudowane i zainstalowane w taki sposób, aby bezpiecznie działały i nie stanowiły zagrożenia dla ludzi, zwierząt domowych i mienia. Normy zharmonizowane zawierające wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania urządzeń spalających paliwa gazowe są związane z Dyrektywą 2009/142/WE Urządzenia spalające paliwa gazowe (GAD).
Prace normalizacyjne w SMC są prowadzone we współpracy z Komitetami Technicznymi (KT), w skład których wchodzą specjaliści delegowani przez różne środowiska zainteresowane określonym zakresem tematycznym. Członkiem KT może zostać każdy podmiot zainteresowany normalizacją w danym obszarze tematycznym, zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski.
Komitety Techniczne prowadzą prace normalizacyjne na poziomie krajowym, regionalnym w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (CENELEC) oraz międzynarodowym w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) oraz Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC).
Tematyka SMC objęta działaniem Komitetów Technicznych:
Budowa maszyn
- Gwinty; tolerancje i pasowania; przyrządy pomiarowe długości i kąta (KT 48)
- Charakterystyka warstwy wierzchniej po obróbce ubytkowej i przyrostowej (KT 207)
- Koła i przekładnie zębate, wały maszynowe wraz z osprzętem, przekładnie łańcuchowe i pasowe (KT 112)
- Części złączne oraz narzędzia i urządzenia montażowe (KT 236)
Maszyny
- Maszyny do robót ziemnych i drogowych oraz żurawie samojezdne (KT 13)
- Maszyny i urządzenia dla budownictwa, przemysłu materiałów budowlanych oraz górnictwa skalnego (KT 14)
- Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego, handlu i gastronomii (KT 15)
- Ciągniki i maszyny rolnicze i leśne (KT 16)
- Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych i mieszanek gumowych (KT 240)
- Maszyny do obróbki plastycznej metali, technologia kucia matrycowego, technologia tłoczenia oraz wyposażenie do produkcji metali i dla walcowni (KT 299)
Obrabiarki
- Obrabiarki i narzędzia skrawające do metali oraz oprzyrządowanie przedmiotowe i narzędziowe (KT 206)
- Obrabiarki elektroerozyjne (KT 207)
- Obrabiarki, narzędzia i urządzenia do obróbki drewna (KT 268)
Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne
- Napędy i sterowania hydrauliczne, urządzenia i układy hydrauliczne, ciecze hydrauliczne, uszczelnienia elementów hydraulicznych, badania elementów hydraulicznych (KT 160)
- Napędy i sterowania pneumatyczne, narzędzia i maszyny pneumatyczne, jakość czynnika roboczego (uzdatnianie i czystość powietrza) (KT 208)
Automatyka i robotyka przemysłowa
-
Systemy automatyki przemysłowej, roboty, sterowanie procesami przemysłowymi (KT 50)
Armatura przemysłowa i rurociągi przemysłowe
-
Armatura przemysłowa, elementy łączące rurociągów stosowanych w różnych dziedzinach techniki, rurociągi przemysłowe (KT 210)
Urządzenia i maszyny dla procesów chemicznych, zbiorniki i butle do gazów
-
Urządzenia i aparatura dla przemysłu chemicznego, zbiorniki różnego zastosowania, zbiorniki ciśnieniowe, zbiorniki kriogeniczne, butle do gazów oraz osprzęt do butli (KT 130)
Urządzenia cieplno-mechaniczne w energetyce
-
Urządzenia cieplno-mechaniczne stosowane w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach zawodowych, systemy turbin wiatrowych, systemy energii słonecznej; energia morska; energia pozyskiwana z wodoru (KT 137)
Chłodnictwo, pompy ciepła, klimatyzatory i sprężarki
-
Maszyny, urządzenia i instalacje chłodnicze, pompy ciepła, klimatyzatory, sprężarki (KT 5)
Pompy i turbiny wodne
-
Pompy, turbiny wodne i inne przenośniki cieczy (KT 47)
Silniki spalinowe
-
Silniki spalinowe, układy i podzespoły silników, zespoły prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi, emisja spalin (KT 132)
Sprzęt do gromadzenia i usuwania odpadów komunalnych
-
Pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, pojazdy do ich usuwania, inne metody gospodarowania odpadami (KT 263)
Ochrona radiologiczna
-
Zagadnienia ogólne dotyczące ochrony radiologicznej oraz źródeł promieniotwórczych, oznaczanie i ocena zawartości substancji promieniotwórczych
w środowisku, wyrobach, materiałach i odpadach, ochrona ludności przed promieniowaniem, pomiary promieniowania jonizującego, usuwanie skażeń promieniotwórczych (KT 246)
Gazownictwo (KT 277)
- Ocena jakości paliw gazowych (KT 277/PK 1)
- Armatura gazowa, instalacje i urządzenia do skroplonego gazu ziemnego (LNG), oraz bezpieczeństwo gazociągów (KT 277/PK 2)
- Gazomierze turbinowe i rotorowe, przeliczniki objętości gazu, zdalny odczyt liczników gazu, armatura wysokociśnieniowa do gazu, tłocznie i stacje gazowe oraz rurociągi wysokociśnieniowe (KT 277/PK 3)
- Urządzenia gazowe, gazowy sprzęt turystyczny (z wyłączeniem butli na LPG) (KT 277/PK 4)
Tematyka SMC nieobjęta zakresem żadnego z aktualnie działających KT:
- Łożyska toczne
- Łożyska ślizgowe
Do 2009 r. prace normalizacyjne w zakresie łożysk prowadzone były przez dwa KT:
- KT 113 ds. Łożysk Tocznych oraz
- KT 114 ds. Łożysk Ślizgowych.
W 2009 r., w wyniku weryfikacji KT, komitety te zostały odwołane z powodu braku zgłoszeń podmiotów zainteresowanych tematyką łożysk. Aktualnie tematyka ta przypisana jest do Rady Sektorowej Sektora Maszyn i Inżynierii (RS SMC).
W zakresie RS SMC znajduje się tematyka związana z działalnością następujących europejskich i międzynarodowych Komitetów Technicznych (TC):
- CEN/TC 213 Cartridge operated hand-held tools – Safety
- CEN/TC 406 Mechanical products - Ecodesign methodology
- ISO/TC 293 Feed machinery
Sektor Maszyn i Inżynierii zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą zarówno w ramach istniejących już Komitetów Technicznych, jak również w dziedzinach, dla których nie powołano jeszcze właściwego tematycznie KT.
Dane dotyczące zakresów tematycznych poszczególnych KT, ich współpracy krajowej, regionalnej i międzynarodowej, osób funkcyjnych, umiejscowienia sekretariatów KT podano w Kartach informacyjnych dostępnych po otwarciu hiperłącza do poszczególnych KT.
Kontakt z Sektorem Maszyn i Inżynierii:
ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel. 22 55 67 743.
e-mail: wpnsmc@pkn.pl